İsmail YK'nın 2015 Albümü Çıkmıştır!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

İsmail YK İle Güzel Bir röportaj(Resimli)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 İsmail YK İle Güzel Bir röportaj(Resimli) Bir C.tesi 26 Tem. 2008 - 6:34

betül yurtseven

avatar
Board Muhtarı
Board Muhtarı
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
İSMAİL YK İLE KONUŞTUK
İsmail YK, sanatını ve özel hayatına dair herşeyi Haber Aktüel'e anlattı.


Uzaktan izleyenlerin “yaramaz çocuk”, yakından tanıyanların ise “efendi arkadaş” diye tabir ettiği bir sanatçı İsmail YK.

İnsana olan saygısını yüzündeki samimi mahcubiyetten anlayabiliyorsunuz. İçinin güzelliği yüzüne yansımış olacak ki gülen gözleri gözlerimizden kaçmıyor. Yaşamının büyük bölümünü popüler müziğin yaygın olduğu Almanya’da geçirmesine rağmen o türkü dinliyor, bağlama çalıyor.

Abilerine ve ablasına olan bağlılığını her fırsatta ifade ediyor. Ailesinden aldığı terbiye olsa gerek kimseyle de münakaşa etmiyor, polemiğe girmiyor.

Her albümü kapış kapış gidiyor, konserlerinde ayakta duracak yer bulunamıyor, yolda yürürken birlikte fotoğraf çektirmek istemeyen nerdeyse olmuyor.

Anlıyoruz ki İsmail YK çok seviliyor. İsmail’le neden bu kadar çok sevildiğini ve çok dinlendiğini konuştuk.

"MÜZİK, YERİ GELDİĞİNDE BENİ AĞLATIR"

— İsmail YK için müzik ne anlama geliyor? Müziğin görevi ve insanların müziğe karşı görevleri hakkında neler söylemek istersiniz?
“Müzik ruhun gıdası” derler. Bende de öyle. Müzikle beslenirim. Sevinçli anlarımda olduğu gibi hüzünlü anlarımda da müzik benimle olur ve imdadıma yetişir. Yeri geldiğinde beni anılarıma götürür, ağlatır ve rahatlatır. İşte müzik benim için böyle bir şey.

— Türkiye'de müzik eleştirmenlerinin tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz? Şahsınıza yapılan eleştiriler hakkında neler söylemek istersiniz?
İyi bir eleştirmen bana göre eleştireceği kişiyi önce iyi tanıması lazım. Yani onun hakkında bilgilere sahip olması lazım. Albümün yazılarını okuması lazım, albümün sadece bir iki şarkısını değil, hepsini dinlemesi lazım ki eleştireceği zaman eleştirisi daha sağlıklı olsun. “Beni eleştirenler acaba ne dinliyor” diye çok merak ettiğim zamanlar oldu ama bildiğim tek şey var o da beni dinleyen milyonlarca hayranım olduğu. Beni ilgilendiren şey; milyonlarca hayranım ve müzikte star olmuş isimlerdir. Bir Orhan Gencebay’ın, bir İbrahim Tatlıses’in, bir Bülent Ersoy'un beni takdir etmesi beni çok mutlu ediyor.

“MİNİ ETEKLİ SANATÇILARI GÖKLERE ÇIKARIYORLAR”


Albümümde kullanılan birçok müzik aletlerini kendim çalıyorum. Oysaki dünyada bu tarz albümlerinin birçok aşamasında imzası olan sanatçı sayısı 5 bile değil. Ama bunları yazmıyorlar. Beni eleştirenlerin bazen yazılarını okuyorum, albümü 10 bin bile satamayan mini etekli sanatçıları göklere çıkardıklarını, yere göğe sığdıramadıklarını görüyorum. Görünce de hayretler içersinde kalıyorum.

— Müzikte modern olmak sizce ne anlama geliyor? Müzikte modern unsurları kullanmak
bir zorunluluk mu?
Müzikte modern tınıları kullanmak bence bir zorunluluk değil. Önemli olanı
yapılan bir şeyin kulağa hoş gelmesidir. Ama albümlerimde modern soundları sık sık kullanırım. 2000’li yıllarda yaşıyoruz. Teknolojide ilerleme yapıldığında günlük hayatımızda bunları nasıl kullanıyorsak, müzikte de bunları kullanıp ileriye doğru ilerlemekte fayda vardır diye düşünüyorum.“ORHAN GENCEBAY’I İDOL OLARAK GÖRÜYORUM”


— İsmail YK kimleri dinler? Müzikte örnek aldığı ustalar kimler? Ve İsmail YK inandığı müziği mi yoksa şartların gerektirdiği müziği mi dinliyor?
Müzisyenlik yönümde olduğu için Orhan Gencebay’ı idol olarak görüyorum. Albümümde bulundurduğum tarzları, şarkıları seviyorum. Sevdiğim için de bunlara yer veriyorum zaten. Şartlara göre de yani hangi müzik türü gençlik tarafından dinleniyorsa ona göre hareket edebiliyorum.

İlk sevdiğim müzik türü ise halk müziğiydi. Daha sonra fantezi, arabesk ve pop müziği bunlara eklendi. Michael Jackson’ı çok dinlerdim. Sean Paul, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses’i severek dinliyorum. Aslında kulağıma hoş gelen kim olursa olsun, ayrım yapmadan dinlerim.


“ÇOK SATMAK İYİ OLMAK ANLAMINA GELMEZ”

— Şu an Türkiye'de 7'den 70'e geniş bir dinleyici kitleniz var. Çok satmak ile sanat arasındaki ilişkiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok satmak tabii ki en iyi albüm anlamına gelmez ama bir albüm çok satıyorsa bunu da göz ardı etmemek lazım. Sormak lazım: “Acaba bu albüm neden satıyor?”Satıyorsa bu albümde demek ki bir şeyler var. Yoksa dinleyici korsan ve mp3 tehlikesi varken kolay kolay gidipte albüm almaz. Sanat adına yapılan bir çok mükemmel albüm yapılıyor ve bir çoğu ne yazık ki fazla satmıyor veya hiç satmıyor. Bu da müzik adına çok üzücü. Ama genç dinleyici bana göre bir albümü genelde sanat adına değil, kulağına hoş geldiği için alıyor


“KİTAP DÜNYASINDAN UZAK KALDIM"

— İyi bir okur musunuz? Kimleri okursunuz?
Kitap okumak büyük bir zenginliktir ve aynı zamanda en iyi arkadaştır. Ben genelde kitap okumuyorum. Fakat bu “kitap okumayı sevmiyorum” anlamına gelmez. Müziğe ağırlık verdim vereli kitap dünyasından uzak kaldım. Fakat çok gazete okurum. Okuduklarımın müziğe etkisi olmamıştır. Şarkılarım, benim iç dünyama ait olandır ve yaşanan olaylardan etkilenir, müziğe dökerim.“BİRÇOK SANATÇI ARKADAŞIMIZ UNUTULDULAR”


— İsmail YK'nın bir gün unutulmak gibi kaygısı var mı? İnsanlar İsmail YK'yı anlayabildiler mi?
Her şeyin bir başlangıcı olduğu gibi er ya da geç bir de sonu vardır.. Müzik dünyasında milyonlarca dinleyicisi olan birçok sanatçı arkadaşlarımız neredeyse unutuldular. Dünyanın birçok yerinde bu böyle. Çünkü unutulmayanlar Elvis Presley, Zeki Müren, Âşık Veysel gibi sanatçılardır. Kendimi unutturmamak tabii ki bana da bağlı. Yaptığım işlere değer verirsem, çizgimi, kişiliğimi bozmazsam, dinleyicinin istediği noktalara değer verirsem müzik dünyasındaki ömrümü Allah'ın izniyle uzatabilirim diye düşünüyorum. Beni anlayan olmasaydı zaten albümlerim bu kadar satmazdı. Anlamayanlar da var tabi. Bazıları aslında beni çok iyi anlıyorlar ama bir türlü anlamak istemiyorlar. Tabi ki herkesin İsmail YK’yı anlaması lazım diye bir şey yok. Milyonlarca hayranımın olduğunu bilmek benim için son derece önemli.

“İNSANLARIN DUYGULARINA TERCÜMAN OLUYORUM”

— Piyasaya sürülen tüm albümleriniz en çok satanlar arasında. Albümleriniz neden çok satıyor?
Öncelikle sevenlerime teşekkür ederim. Benim albüm çok iyi satıyorsa iyi ekip oluşturmamızdan kaynaklanıyor. Albüm güzel, Avrupa Müzik tarafından yapılan promosyon da mükemmel olunca başarıya ulaşmış oluyoruz. Başarının başka bir nedeni ise samimi müzik yapıp yaşanılan olayları şarkı haline getirmektir. Örneğin Şappur Şuppur şarkısında bir gencin yanlış yollara düşüp günlerce eve gelmeyişini esprili şekilde anlattım. Bombabomba.com şarkısında internetin chat dünyasını anlattım. Allah Belanı Versin şarkısında ise o durumda olan insanların duygularına tercümanlık yapmış oldum. Bunları bu yüzden toplumsal şarkı olarak görüyorum ve bu yüzden de albümlerim satıyor.

“SON ALBÜMDE KENDİMİ DAHA DA GELİŞTİRDİM”— Son albümünüz "Bas Gaza" da bu yılın en çok satan albümü olur mu? Bu albümün diğer iki albümden farkı ne?
Şuana kadar albüm satışlarından çok memnunum. Çok satan olursa tabi ki bundan çok mutluluk duyarım. Bu arada özellikle orijinal albümlerimi alan hayranlarıma sizin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum. Bu albümdeki tarz diğer albümlerimde olduğu gibi aynı. Soundlar daha kaliteli ve kendimi daha da geliştirdiğimi düşünüyorum. Başka fark ise, bu albümün yönetmenliğini ben üstlendim, aranje ve düzenlemelerde ise İsmail YK ve Yurtseven Kardeşler imzası var....

Kullanıcı profilini gör

çılgın yk

avatar
BanLı Üye
BanLı Üye
paylaşım için teşekürler bu röpörtaj nerde kim tarafından yapıldı?

Kullanıcı profilini gör

Yaz Yağmuru

avatar
Ölümüne YK'Cı
Ölümüne YK'Cı
Teşekkürler Haber için.......

Kullanıcı profilini gör

<ismailkolik>

avatar
Tecrübeli YK'Cı
Tecrübeli YK'Cı
teşekkürler güzel bir röportajmış sheqer

Kullanıcı profilini gör

5 Geri: İsmail YK İle Güzel Bir röportaj(Resimli) Bir C.tesi 26 Tem. 2008 - 12:39

tşk cnm

Kullanıcı profilini gör

6 Geri: İsmail YK İle Güzel Bir röportaj(Resimli) Bir C.tesi 26 Tem. 2008 - 16:45

sivaslı_yaren

avatar
Emekçi YK'Cı
Emekçi YK'Cı
teşekürler

Kullanıcı profilini gör

bayram yk

avatar
Yeni Yk'Cı
kuzen çok teşekkürler emeğine sağlık en büyük ykcı sensin

Kullanıcı profilini gör

aysegulYK

avatar
Ölümüne YK'Cı
Ölümüne YK'Cı
saoll betulcum

Kullanıcı profilini gör http://www.ismailykfanboard.net

seyma-f

avatar
Gelişmiş YK'Cı
teşekürler... Gülümseme

Kullanıcı profilini gör

10 Geri: İsmail YK İle Güzel Bir röportaj(Resimli) Bir Perş. 31 Tem. 2008 - 4:43

selen yk


BanLı Üye
BanLı Üye
Kırp çok güzel tşkler

Kullanıcı profilini gör

11 Geri: İsmail YK İle Güzel Bir röportaj(Resimli) Bir Perş. 31 Tem. 2008 - 16:41

merve yk

avatar
Emekçi YK'Cı
Emekçi YK'Cı
sağol canım çok teşekkürler

Kullanıcı profilini gör

12 Geri: İsmail YK İle Güzel Bir röportaj(Resimli) Bir Cuma 15 Ağus. 2008 - 12:06

melis

avatar
İyİ YK'Cı
tşkkrlr

Kullanıcı profilini gör

13 Geri: İsmail YK İle Güzel Bir röportaj(Resimli) Bir Cuma 15 Ağus. 2008 - 14:44

hülyam_22

avatar
İyİ YK'Cı
yaa aşkım seni kim unutur yaa ayrıca paylaşım için teşekkürler çok teşekkür ederim evet çok doğru yüzündeki masum ifadesinden nasıl bir insan olduğu anlaşılıyo

Kullanıcı profilini gör http://www.ykm96.3forum.biz

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz